Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/sezerhay/yorcim.com/wp-content/plugins/qtranslate-x/qtranslate_frontend.php on line 497

Warning: Parameter 2 to qtranxf_postsFilter() expected to be a reference, value given in /home/sezerhay/yorcim.com/wp-includes/class-wp-hook.php on line 286
Silisli Kum Nedir? – Yorçim

Silisli Kum Nedir?

ileYorcim

Silisli Kum Nedir?

Silisyum dioksit (SiO2) olarak da bilinen ve tabiatta yüksek miktarda, geniş bir kullanım alanı olan, serbest kuvars halinde veya silikatlarla birleşmiş olarak bulunan bir bileşik. Silis renksiz, tatsız ve fizyolojik olarak inert bir maddedir. Suda, birçok asit veya alkalide çözünmez. Ancak hidrojen florürde ve çok yavaş olarak sıcak fosforik asitte çözünür.

Silis kristalleri sert ve saydam olup yaklaşık 1600°C’de erir. Silis tabiatta çeşitli kristal yapıya sahip olarak bulunur. Mesela kuarts, hekzagonal; kristobalit, tetragonal ve tridimit, triklinik haldedir. Silis bazı metal oksitlerle birleşerek kıymetli taşları meydana getirir. Silis; cam, su camı, seramik, sır, ateşe dayanıklı malzemeler, pota, zımpara, beton, harç, silisyum karbür ve diğer silisyum bileşiklerinin yapımında kullanılır. Toz halindeki silis, eczacılıkta, kozmatikte, kağıt sanayiinde reçineden plasik yapımında, ısı izolasyonunda dolgu maddesi olarak kullanılır.

Silikoz: Ekseriya maden ve taş ocaklarında çalışan işçilerle, çömlekçilerde görülen ve silis tozlarının teneffüs edilmesiyle ortaya çıkan bir akciğer hastalığıdır. Çalışılan yerdeki toz yoğunluğuna göre 3-5 yılda veya 20 yıl kadar bir zaman sonra belirtileri ortaya çıkar. Çapı yaklaşık 5 mikrondan az olan silis tanecikleri akciğerlerde bronşiyollere kadar varır. Burada hava keseciklerinde makrofazlar tarafından tutulur. Daha sonra makrofazların parçalanması ve enzimlerin açığa çıkmasıyla akciğer dokusunda yumrular oluşur. Böylece akciğerlerin esnekliği azalır ve teneffüs güçlüğü ortaya çıkar. Başlıca belirtiler öksürük, kanlı balgam ve teneffüs güçlüğüdür.

Silis kumu SiO2 içerir. Silisyum ve O2 dünyada en çok bulunan elementlerdendir ve birlikte Silikayı, dünyada kaya formunda bulunan 3 mineralden birini oluşturmaktadır. Silika üç ana kristal formunda bulunur. En çok mineral kuvars formunda bulunmaktadır.

Kuvarsit; genel olarak kuvars kumu tanelerinin, silisten meydana gelmiş bir çimento ile birbirlerine çok sağlam şekilde bağlanmalarıyla oluşmuş bir kayaç çeşitidir. Kuvarsitin kimyasal bileşimi, kuvars, kumtaşı (kuvarslı gre) ve kuvars kumu gibi SiO2 olup, ancak kuvarsit içerisinde çeşitli miktarlarda mika, feldspat,  kil, hematit, manyetit, kireçtaşı, granat, rutil, v.s. bulunabilir.

 

Kuvarsit direnci çok, sağlam ve aşındırıcı bir kayaçtır. Bundan dolayı öğütülmesi oldukça zor ve de pahalıdır.  Kuvarsitler SiO2 içeriği yüksek ve demir içeriği % 0,4′den az olması durumunda cam ve seramik sanayinde kullanılabilmektedir.  Bu cevherler sıcaklığa ve kimyasal etkilere karşı çok dayanıklıdır. Bu özelliğinden dolayı endüstrilerin farklı kollarında kullanılmaktadır.

Silis kumu doğada genellikle eskiden yer altı kaynaklarının bulunduğu yerlerde, nehir ve göl kenarlarında bulunan bir kum çeşididir. Kimyasal Simgesi Sİ02 dir .Genellikle dökümhanelerde kalıp malzemesi olarak  kullanılsa da söve üretiminde silis kumu çeşitli bileşenlerle karıştırılarak söve harcı haline getirilmekte ve strafor kaplama görevi görmektedir. Döküm kumlarının içeriğinde Zirkon, Kromnit, Olivin  ve öğütülmüş seramik mineralleri de belirli oranlarda kullanılmaktadır.

Dış cephe kaplamasında tercihen kullanılan silis kumu boyanabilme özelliğinde oluşu ve söve malzemelerinin üzerinde boyayı çok kolayca kabul etmesi ve çok rahatça su bazlı boya ile her renge rahatça boyanabilmesi en önemli özeliklerindendir.

Yazar hakkında

Yorcim administrator

Bir cevap yazın

Call Now ButtonHemen Ara